Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu
Co powinien wiedzieć uczeń, który będzie młodocianym pracownikiem - szkoła branżowa
CO POWINIEN WIEDZIEĆ UCZEŃ, KTÓRY BĘDZIE MŁODOCIANYM PRACOWNIKIEM - SZKOŁA BRANŻOWA
Uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia – podpisują indywidualnie z zakładem pracy umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Nauka zawodu, która trwa 3 lata składa się z dwóch integralnych, równolegle realizowanych części:
• praktycznej - zorganizowanej w zakładzie pracy (w 1 klasie – 2 dni, w 2 klasie – 3 dni, w 3 klasie – 3 dni - u pracodawcy),
• teoretycznej - realizowanej w szkole branżowej i na kursach dokształcających - po 4 tygodnie w każdej klasie – odbywają się w Centrach Kształcenia Zawodowego - tzw. kursy - koszty dojazdu, internatu i wyżywienia pokrywają rodzice (patrz zakładka Kształcenie zawodowe)
Umowę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym (opiekunem prawnym):
• w terminie przyjęcia kandydatów do branżowej szkoły I stopnia ( nie później niż do 31 sierpnia danego roku)
• rozpoczęcie kształcenia od 01 września danego roku.
W związku z zawartą umową o pracę i faktem uczęszczania do szkoły branżowej młody człowiek uzyskuje podwójny status prawny tj. ucznia i pracownika młodocianego.
Pracownicy młodociani otrzymują wynagrodzenie w zakładach, w których uczą się zawodu:
• w pierwszym roku nauki --- nie mniej niż 5% przeciętnego wynagrodzenie w danym kwartale
• w drugim roku nauki - - - - -nie mniej niż 6% przeciętnego wynagrodzenie w danym kwartale
• w trzecim roku nauki - - - -- nie mniej niż 7% przeciętnego wynagrodzenie w danym kwartale
Uczniowie (pracownicy młodociani) odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy, które zrzeszone są w Cechu Rzemiosł Różnych mogą przystąpić do egzaminu czeladniczego po ukończeniu szkoły.
Uczniowie (pracownicy młodociani) odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach nie zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych mogą zdawać egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w Ośrodkach Egzaminacyjnych wskazanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu.
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat a nie przekroczyła 18 lat. Pracownicy młodociani stanowią grupę zatrudnionych, w stosunku do której przepisy prawa przewidują odmienną regulację czasu pracy, prawa do urlopów, zasad rozwiązywania umów o pracę, zasad wynagradzania oraz zasad świadczenia pracy.
Czas pracy pracownika młodocianego
Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę,
Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę,
Do czasu zajęć młodocianego wlicza się czas nauki, w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca zobowiązany jest wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy, młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej (pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00)
Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.
Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.
Obowiązki pracownika młodocianego wobec pracodawcy i zakładu pracy:
Młodociany pracownik zobowiązany jest:
- dążyć do jak najlepszych wyników w pracy i nauce,
- przestrzegać czasu i porządku pracy ustalonych przez pracodawcę,
- przestrzegać przepisów BHP oraz p/pożarowych,
- wypełniać systematycznie obowiązek dokształcania,
- odnosić się z szacunkiem do przełożonego i przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy,
- przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zakończeniu nauki.
- w przypadku zmiany zakładu pracy należy niezwłocznie zawrzeć kolejną umowę z nowym pracodawcą i dostarczyć ją w ciągu 14-tu dni do szkoły pod rygorem skreślenia z listy uczniów.
Obowiązki pracownika młodocianego wobec szkoły:
Uczeń zobowiązany jest:
- posiadać i sumiennie prowadzić dzienniczek zajęć praktycznych,
- posiadać i sumiennie prowadzić Kartę oceny ucznia,
- nieobecności usprawiedliwiać tylko na podstawie:
-zwolnienia lekarskiego druk e-ZLA (L4)
-wpisu pracodawcy w dzienniczku praktyk o usprawiedliwieniu nieobecności z powodu choroby (czytelny podpis pracodawcy, daty i pieczątka) lub potrzebie świadczenia pracy przez ucznia na rzecz zakładu pracy w dniu szkolnym lub,
-wystawienia przez lekarza poświadczenia o terminie niezdolności do pracy-nauki - należy zaznaczyć, że takie poświadczenie nie jest dokumentem dla pracodawcy- dotyczy tylko zajęć lekcyjnych lub usprawiedliwienie wysłane przez dziennik elektroniczny przez rodzica (opiekuna prawnego) wraz z uzasadnieniem nieobecności,
-usprawiedliwienia wysłanego przez dziennik elektroniczny przez rodzica (opiekuna prawnego) wraz z uzasadnieniem nieobecności – maksymalnie do 5 dni w semestrze – dotyczy tylko zajęć lekcyjnych,
- raz w miesiącu przedkładać wychowawcy klasy dzienniczek zajęć praktycznych oraz Kartę oceny pracy celem wpisu frekwencji oraz rozliczenia się z ocen i podpisów pracodawcy (instruktora) na godzinie wychowawczej.
Urlop
Młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem:
- 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych,
- 12 miesięcy - 26 dni roboczych.
Oznacza to, że młodociany ma prawo w pierwszym roku nauki zawodu do 38 dni urlopu wypoczynkowego, udzielanego przez pracodawcę zaliczkowo w okresie ferii zimowych oraz letnich. W okresie ferii pracodawca jest zobowiązany do udzielenia takiego urlopu ale tylko na pisemny wniosek młodocianego.
Urlop zaliczkowy - kodeks pracy daje możliwość udzielenia urlopu zaliczkowego w okresie ferii szkolnych po złożeniu wniosku przez pracownika, gdy pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu.
Urlop bezpłatny - na wniosek młodocianego ucznia szkoły branżowej I stopnia, pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu w okresie ferii w wymiarze nieprzekraczającym 2 miesięcy łącznie z urlopem wypoczynkowym.
W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do 20 dni urlopu, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. (art.205 § 1,2,3,4 KP)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2023-03-10 |
Data publikacji: | 2023-03-10 |
Osoba sporządzająca dokument: | Monika Tymińska |
Osoba wprowadzająca dokument: | Monika Tymińska |
Liczba odwiedzin: | 392 |