100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 maja 2020

18 maja 2020 r. upłynie 100 lat od urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Przyszedł na świat w Wadowicach koło Krakowa. Tam spędził pierwsze 18 lat swojego życia. Nie były to łatwe lata – dość wspomnieć, że matkę stracił jako dziewięciolatek. Młodego Karola pociągały szczególnie literatura i teatr, dlatego po uzyskaniu matury zaczął najpierw studiować filologię polską. W tym momencie życia zastała go II Wojna Światowa.

Aby uchronić się przed wywózką na przymusowe roboty do Niemiec, jesienią roku 1940 zaczął pracę jako robotnik fizyczny w kamieniołomie, związanym z fabryką chemiczną Solvay. Jesienią roku 1942 podjął ostateczną decyzję wstąpienia do krakowskiego seminarium duchownego. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk księcia Adama kard. Sapiehy – Metropolity Krakowskiego. W roku 1948 obronił pracę doktorską, natomiast w roku 1953 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej został w roku 1958, natomiast w 1964 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim, zaś w roku 1967 – kardynałem. 16 października 1978 r. został wybrany 264. Następcą Świętego Piotra.

W 104 wielkich podróżach duszpasterskich papież przemierzył cały świat i wszędzie głosił Ewangelię jako radosną nowinę, wyjaśniając w ten sposób także swój obowiązek opowiadania się za dobrem, za Chrystusem.  W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Z tego też powodu nazywano go papieżem pielgrzymem. Chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. W 1986 r. z jego inicjatywy powstały Światowe Dni Młodzieży.  Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską. uosabiał fundamentalną postawę wzajemnego szacunku i respektowania każdej istoty ludzkiej jako stworzenia Bożego.

W 14 encyklikach oraz ponad 40 listach apostolskich, w wielu konstytucjach apostolskich i innych dokumentach papieskich, na nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie.

Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Do czasu swojej śmierci powołał większość składu Kolegium Kardynałów, konsekrował znaczną liczbę biskupów na świecie i wyświęcił wielu księży.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522 – 1523), a także trzecim najdłużej urzędującym papieżem w historii po św. Piotrze (33 – 67) oraz bł. Piusie IX (1846 – 1878). Zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 przez papież Benedykta XVI – swojego bezpośredniego następcę (wydarzenie niezmiernie rzadkie w historii), po czym 27 kwietnia 2014, po 9 latach od śmierci, został kanonizowany przez papieża Franciszka.

 

Autor: dr inż. Mirosław Sadowski

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-18
Data publikacji:2020-05-18
Osoba sporządzająca dokument:dr inż. Mirosław Sadowski
Osoba wprowadzająca dokument:Mirosław Sadowski
Liczba odwiedzin:41