Konkurs czytania dzieł Tolkiena w j.angielskim już za nami

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 marca 2024

26 marca 2024r. w świetlicy szkolnej, w pięknej scenerii, wśród mchu, kwiatów, świec, nastrojowej muzyki oraz słodkiego poczęstunku, zorganizowano spotkanie z okazji Światowego Dnia Czytania dzieł J.R.R. Tolkiena – święta obchodzonego od 2003r. z inicjatywy The Tolkien Society – angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego.

Celem spotkania było promowanie życia i twórczości J.R.R. Tolkiena oraz rozwijanie kultury żywego słowa. Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu i zaprezentowaniu przed jury i zgromadzoną publicznością, 4-minutowego fragmentu w j.angielskim pochodzącego z „Hobbita, czyli tam i z powrotem” lub „Władcy Pierścieni”.

Teksty z wyżej wymienionych tytułów czytali następujący uczniowie:  Julia Wrześniewska - kl.5RH, Kacper Adamus – kl.4H, Wiktoria Dawiec i Michał Januchta – kl.1R, Jakub Kowalski i Zofia Malkiewicz – klasa 4LE, Marta Pękala – klasa 2E, Marcin Wojciechowski i Mateusz Wójcik – klasa 4RS oraz Tymoteusz Cisek i Maciej Małkiewicz – kl.1L.

Spotkanie pięknie poprowadzili: Weronika Senkowska, Szymon Goś, Maryna Yefremova z kl.3LE oraz Maksym Babii z kl.1SE. Prezentując się w strojach nawiązujących do postaci występujących w czytanych dziełach przedstawili krótki życiorys pisarza, a następnie przed każdym występem prezentowali ciekawostki z życia J.R.R. Tolkiena, które zostały odczytane w językach: polskim i ukraińskim.

Również wystrój świetlicy nawiązywał z jednej strony do świata fantasy pełnego elfów, hobbitów, krasnoludów i innych stworzeń zamieszkujących Śródziemie, a z drugiej do historii z życia Tolkiena odczytywanych przez prowadzących. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć m.in.: maszynę do pisania, fajkę – tak charakterystyczną dla pisarza, ogromnego pająka, ukochany samochód „Jo” czy walizkę związaną z przeprowadzką autora do Wielkiej Brytanii. Spotkaniu towarzyszyła także przygotowana prezentacja pięknych krajobrazów oraz postaci i scen z filmu „Władca Pierścieni”, zdjęć przedstawiających autora wraz z żoną oraz piękna muzyka stanowiąca podkład do czytanych przez uczestników fragmentów. Były piękne plakaty oraz cytat przyświecający wydarzeniu.

Prezentacje uczestników oceniało jury w składzie: p.M.Tymińska, p.Anita Fink-Wojtków oraz p.K.Jastrzębska biorąc pod uwagę następujące kryteria: technika czytania, ogólny wyraz artystyczny oraz środki artystycznego wyrazu. Efekt pracy komisji był następujący:

I miejsce zajęła Julia Wrześniewska z kl.5RH, która w swoim występie połączyła słowo czytane i śpiew

II miejsce przypadło w udziale Marcie Pękali z kl.2E

III miejsce dla Mateusza Wójcika z kl.4RS

Na zakończenie wypowiedziała się publiczność, która w tajnym głosowaniu wybrała swojego zwycięzcę, którym został Mateusz Wójcik z kl.4RS.

W oceniu jury wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani oraz prezentowali wysoki poziom językowy. Każdy przedstawił swoją autorską interpretację wybranego do przeczytania fragmentu. Dzięki modulacji głosem, jego sile, strojom, rekwizytom, gestykulacji, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z publicznością, pięknej angielskiej dykcji, uczestnicy konkursu zabrali nas choć na chwilę do świata fantazji i tajemniczości.

Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bony do Empiku.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena zorganizowały Panie: Magdalena Prokopiuk-Polis, Katarzyna Jastrzębska i Iwona Stawowa.

Wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do spotkania i przyczynili się do stworzenia klimatu z książek Tolkiena oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Autor: M.Prokopiuk-Polis, I.Stawowa, K.Jastrzębska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Laureaci konkursu

  Laureaci konkursu

 • Powiększ zdjęcie Dekoracje oraz powitanie uczestników przez nauczycielkę j.angielskiego

  Dekoracje oraz powitanie uczestników przez nauczycielkę j.angielskiego

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy konkursu

  Uczestnicy konkursu

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy konkursu

  Uczestnicy konkursu

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy konkursu, publiczność, jury i prowadzący

  Uczestnicy konkursu, publiczność, jury i prowadzący

 • Powiększ zdjęcie Uczestnicy konkursu i prowadzący

  Uczestnicy konkursu i prowadzący

 • Powiększ zdjęcie Prowadzący konkurs

  Prowadzący konkurs

 • Powiększ zdjęcie Wręczenie nagrody za zajęcie III miejsca oraz nagrody publiczności

  Wręczenie nagrody za zajęcie III miejsca oraz nagrody publiczności

 • Powiększ zdjęcie Wręczenie nagrody za zajęcie II miejsca

  Wręczenie nagrody za zajęcie II miejsca

 • Powiększ zdjęcie Wręczenie nagrody za zajęcie I miejsca

  Wręczenie nagrody za zajęcie I miejsca

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie biorący udział w projekcie

  Uczniowie biorący udział w projekcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2024-03-27
Data publikacji:2024-03-27
Osoba sporządzająca dokument:M.Prokopiuk-Polis, I.Stawowa, K.Jastrzębska
Osoba wprowadzająca dokument:Iwona Miklaszewska
Liczba odwiedzin:109